Skip to content

251 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2017

Property Information

Block52.03
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,100
28%
Improvement Value:$128,100
72%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,702+0.2%
2024$6,691-3.2%
2023$6,909+1.4%
2022$6,812+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 7656, Page 672

Property Sale

Sale
$88,500
DeedBook 4516, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1959