Skip to content

244 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 10, 2010

Property Information

Block52.03
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
29%
Improvement Value:$133,800
71%
Total Assessment$188,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,125+0.2%
2024$7,114-3.2%
2023$7,346+1.4%
2022$7,242+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 9357, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1959