Skip to content

283 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block52.03
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,074
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
27%
Improvement Value:$129,700
73%
Total Assessment$178,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,762+0.2%
2024$6,752+9.6%
2023$6,160+1.4%
2022$6,074+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,074DeedBook 12615, Page 170

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft1,074DeedBook 12565, Page 93Recorded4/22/2024

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,074DeedBook 12196, Page 1071Recorded9/28/2022

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 8002, Page 185

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 3512, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1959