Skip to content

260 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 19, 2025

Property Information

Block52.03
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
27%
Improvement Value:$149,100
73%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,704+0.2%
2024$7,692-3.2%
2023$7,942+1.4%
2022$7,830+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

DeedBook 12862, Page 449

Property Sale

Sale
$98,500

To:

DeedBook 4306, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1959