Skip to content

272 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Jun 5, 2059

Property Information

Block52.03
Lot23
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
28%
Improvement Value:$140,500
72%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+0.2%
2024$7,367+0.1%
2023$7,357+1.5%
2022$7,250+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 12066, Page 1876

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 7541, Page 882

Property Built

Built

Year Built: 1959