Skip to content

276 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Feb 15, 2066

Property Information

Block52.03
Lot24
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,600
28%
Improvement Value:$140,500
72%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,379+0.2%
2024$7,367-3.2%
2023$7,607+1.4%
2022$7,500+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 7593, Page 815

Property Built

Built

Year Built: 1959