Skip to content

225 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$102,500
Last Sale Date
May 26, 1994

Property Information

Block52.04
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
25%
Improvement Value:$146,300
75%
Total Assessment$194,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,371+0.2%
2024$7,359-3.2%
2023$7,599+1.4%
2022$7,492+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$102,500

To:

Sq Ft1,638DeedBook 4692, Page 874

Property Built

Built

Year Built: 1959