Skip to content

229 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Mar 11, 2060

Property Information

Block52.04
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,758
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
26%
Improvement Value:$140,400
74%
Total Assessment$189,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,174+0.2%
2024$7,163-3.2%
2023$7,396+1.4%
2022$7,292+8.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959