Skip to content

237 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Dec 16, 2020

Property Information

Block52.04
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
27%
Improvement Value:$135,200
73%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+0.2%
2024$6,959-3.2%
2023$7,186+20.6%
2022$5,958+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 11615, Page 1190

Property Sale

Sale
$67,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 10244, Page 1199Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 4778, Page 353

Property Built

Built

Year Built: 1959