Skip to content

3 Thomas AveBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Oct 30, 2025

Property Information

Block52.04
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
34%
Improvement Value:$105,000
66%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,013+0.2%
2024$6,004-3.2%
2023$6,199+1.4%
2022$6,112+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft1,638DeedBook 12961, Page 682Recorded11/17/2025

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4778, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1959