Skip to content

224 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
May 27, 2063

Property Information

Block52.04
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,300
28%
Improvement Value:$128,000
72%
Total Assessment$177,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,705+0.2%
2024$6,695-3.2%
2023$6,913+1.4%
2022$6,815+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$124,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 7389, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1959