Skip to content

248 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$111,500
Last Sale Date
Apr 6, 2020

Property Information

Block52.05
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
34%
Improvement Value:$96,400
66%
Total Assessment$145,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,484+0.2%
2024$5,475-3.2%
2023$5,654-13.4%
2022$6,527+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$111,500

To:

Sq Ft1,638DeedBook 11386, Page 588

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 4730, Page 586

Property Built

Built

Year Built: 1959