Skip to content

243 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Oct 24, 2066

Property Information

Block52.05
Lot20
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
37%
Improvement Value:$92,400
63%
Total Assessment$147,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,582+0.2%
2024$5,573-3.2%
2023$5,755+1.4%
2022$5,674+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 11011, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1959