Skip to content

299 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Jun 25, 2057

Property Information

Block52.06
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,100
35%
Improvement Value:$103,000
65%
Total Assessment$159,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,017+0.2%
2024$6,008-3.2%
2023$6,203+1.4%
2022$6,116+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 10242, Page 1920

Property Sale

Sale
$80,500

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 9987, Page 770Recorded4/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1959