Skip to content

10 Cornelia DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Aug 1, 2057

Property Information

Block52.06
Lot15
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,900
28%
Improvement Value:$131,400
72%
Total Assessment$182,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,895+0.2%
2024$6,884-3.2%
2023$7,108+1.4%
2022$7,008+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959