Skip to content

287 Meyner DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 12, 1999

Property Information

Block52.06
Lot22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
29%
Improvement Value:$157,900
71%
Total Assessment$223,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,203+0.2%
2024$8,189-3.2%
2023$8,464+1.5%
2022$8,341+1.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$21,500
DeedBook 3166, Page 952

Property Built

Built

Year Built: 1959