Skip to content

312 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Jan 24, 2020

Property Information

Block52.07
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,100
31%
Improvement Value:$109,300
69%
Total Assessment$158,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,991+0.2%
2024$5,981-3.2%
2023$6,176+1.4%
2022$6,089+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 11334, Page 1289

Property Sale

Sale
$45,000

From:

To:

Sq Ft1,638DeedBook 11059, Page 1253Recorded1/28/2019

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3794, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1959