Skip to content

30 Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block52.07
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
28%
Improvement Value:$133,500
72%
Total Assessment$186,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,061+0.2%
2024$7,050-3.2%
2023$7,279+1.4%
2022$7,177+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 5283, Page 344

Property Built

Built

Year Built: 1959