Skip to content

14 Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jun 11, 2004

Property Information

Block52.07
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.2

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
27%
Improvement Value:$143,800
73%
Total Assessment$196,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,428+0.2%
2024$7,416-3.2%
2023$7,658+1.4%
2022$7,550+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 7494, Page 1115

Property Sale

Sale
$95,212
DeedBook 4982, Page 264

Property Sale

Sale
$113,000
DeedBook 4481, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1959