Skip to content

6 Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Apr 7, 1992

Property Information

Block52.07
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page6.02

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,638
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
28%
Improvement Value:$136,700
72%
Total Assessment$189,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,159+0.2%
2024$7,148-3.2%
2023$7,381+1.4%
2022$7,277+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$84,000

To:

Sq Ft1,638DeedBook 4552, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1959