Skip to content

120 Worthman AveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Date
Dec 15, 2067

Property Information

Block71
Lot5.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
26%
Improvement Value:$129,700
74%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668+0.2%
2024$6,657-3.2%
2023$6,874+1.4%
2022$6,777+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$183,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 9590, Page 575

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 9469, Page 1634

Property Built

Built

Year Built: 1967