Skip to content

121 Edgewood AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block71
Lot6.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,000
23%
Improvement Value:$132,300
77%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,516+0.2%
2024$6,506-3.2%
2023$6,718+1.4%
2022$6,623+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

To:

DeedBook 12839, Page 1210

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 12287, Page 1616Recorded2/13/2023

Property Sale

Sale
$100,100

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 10046, Page 1040Recorded7/28/2014

Property Sale

Sale
$239,900
DeedBook 8404, Page 455

Property Sale

Sale
$25,900

To:

DeedBook 3248, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1960