Skip to content

129 Edgewood AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$40,000
Last Sale Date
Jul 28, 1993

Property Information

Block71
Lot6.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,300
40%
Improvement Value:$63,400
60%
Total Assessment$105,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,998+0.2%
2024$3,991-3.2%
2023$4,121+1.4%
2022$4,063+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$40,000

To:

Sq Ft1,120DeedBook 4658, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1960