Skip to content

112 Patterson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$113,000
Last Sale Date
Jul 30, 1993

Property Information

Block73
Lot2.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
29%
Improvement Value:$115,000
71%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+0.2%
2024$6,117-3.2%
2023$6,316+1.4%
2022$6,227+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$113,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 4637, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1965