Skip to content

111 Kingston AveBellmawr, NJ 08031

Built 1967

Last Sale Date
Jan 19, 2066

Property Information

Block75
Lot11.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
23%
Improvement Value:$163,900
77%
Total Assessment$212,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,052+0.2%
2024$8,039-3.2%
2023$8,301+1.4%
2022$8,184+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 11457, Page 1588

Property Sale

Sale
$101,500
Sq Ft1,780DeedBook 11335, Page 528Recorded2/24/2020

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 9129, Page 1260

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5213, Page 496

Property Built

Built

Year Built: 1967