Skip to content

108 Bell RdBellmawr, NJ 08031

Built 1997

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
May 18, 2001

Property Information

Block75
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description2SBOP
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,842
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,000
22%
Improvement Value:$173,800
78%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,426+0.2%
2024$8,413-3.2%
2023$8,687+1.4%
2022$8,564+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$177,500

To:

Sq Ft1,842DeedBook 5160, Page 15

Property Sale

Sale
$136,500
DeedBook 4919, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 4685, Page 360