Skip to content

125 Kingston AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Dec 30, 2063

Property Information

Block75
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,747
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
24%
Improvement Value:$162,900
76%
Total Assessment$214,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,105+0.2%
2024$8,092-3.2%
2023$8,356+1.4%
2022$8,238+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1965