Skip to content

145 Anderson AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jun 12, 2061

Property Information

Block80
Lot8.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,045
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
33%
Improvement Value:$130,000
67%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+0.2%
2024$7,325+0.2%
2023$7,314+1.5%
2022$7,207+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft2,045DeedBook 11826, Page 415

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 9406, Page 1075

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5138, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1960