Skip to content

100 Harbor RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Oct 29, 2065

Property Information

Block81.01
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
DescriptionSLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,200
28%
Improvement Value:$143,100
72%
Total Assessment$199,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,538+0.2%
2024$7,526-3.2%
2023$7,771+1.4%
2022$7,661+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 8973, Page 1131

Property Built

Built

Year Built: 1959