Skip to content

209 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$71,500
Last Sale Date
Feb 26, 1988

Property Information

Block81.02
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,800
28%
Improvement Value:$127,500
72%
Total Assessment$176,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,668+0.2%
2024$6,657-3.2%
2023$6,874+1.4%
2022$6,777+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$71,500

To:

Sq Ft1,536DeedBook 4277, Page 886

Property Built

Built

Year Built: 1959