Skip to content

208 Cardinal DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$177,500
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block81.02
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
DescriptionSLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
31%
Improvement Value:$122,500
69%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,713+0.2%
2024$6,702-3.2%
2023$6,921+1.4%
2022$6,823-11.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,500

To:

Sq Ft1,664DeedBook 10844, Page 1621

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4813, Page 717

Property Sale

Sale
$36,900
DeedBook 3498, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1959