Skip to content

178 Cardinal DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Oct 23, 2061

Property Information

Block81.04
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,000
31%
Improvement Value:$133,100
69%
Total Assessment$194,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,341+0.2%
2024$7,329+0.2%
2023$7,318+1.5%
2022$7,211+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 11590, Page 1944

Property Built

Built

Year Built: 1959