Skip to content

138 Cardinal DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
May 31, 2068

Property Information

Block81.04
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
35%
Improvement Value:$104,000
65%
Total Assessment$160,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,051+0.2%
2024$6,042-3.2%
2023$6,238+1.4%
2022$6,150+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$185,650

To:

Sq Ft1,536DeedBook 7550, Page 1439

Property Built

Built

Year Built: 1959