Skip to content

147 Sunnyside LnBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Sep 2, 2055

Property Information

Block81.04
Lot18
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,000
36%
Improvement Value:$96,000
64%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,673+0.2%
2024$5,664-3.2%
2023$5,849+1.4%
2022$5,766+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 9256, Page 1757

Property Built

Built

Year Built: 1959