Skip to content

133 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$154,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block81.05
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,600
32%
Improvement Value:$105,200
68%
Total Assessment$153,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,817+0.2%
2024$5,807-3.2%
2023$5,997+1.4%
2022$5,912+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 9842, Page 1537

Property Sale

Sale
$98,500
DeedBook 4494, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1959