Skip to content

141 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959
Other Exempt

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block81.05
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
27%
Improvement Value:$131,500
73%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,811+0.2%
2024$6,801-3.2%
2023$7,022+1.4%
2022$6,923+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 12651, Page 1179

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 8962, Page 902

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5011, Page 721

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4559, Page 412

Property Built

Built

Year Built: 1959