Skip to content

145 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Nov 4, 2057

Property Information

Block81.05
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,600
30%
Improvement Value:$113,400
70%
Total Assessment$162,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,127+0.2%
2024$6,117-3.2%
2023$6,316+1.4%
2022$6,227+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 5036, Page 424

Property Built

Built

Year Built: 1959