Skip to content

154 Sunnyside LnBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jun 17, 2016

Property Information

Block81.05
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,707
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,800
33%
Improvement Value:$110,200
67%
Total Assessment$165,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,240+0.2%
2024$6,230-3.2%
2023$6,433+1.4%
2022$6,343+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,707DeedBook 10441, Page 444

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 9466, Page 1170

Property Sale

Sale
$36,500
DeedBook 3359, Page 707

Property Built

Built

Year Built: 1959