Skip to content

138 Sunnyside LnBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Date
Aug 22, 2055

Property Information

Block81.05
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
31%
Improvement Value:$122,700
69%
Total Assessment$176,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+0.2%
2024$6,680-3.2%
2023$6,897+1.4%
2022$6,800+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,536DeedBook 12367, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1959