Skip to content

41 Rockville DrBellmawr, NJ 08031

Built 1959

Last Sale Price
$21,500
Last Sale Date
Jul 9, 2001

Property Information

Block81.06
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10.1

Building Details

Building Class17
Description2SLF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,816
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,600
29%
Improvement Value:$133,700
71%
Total Assessment$187,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,084+0.2%
2024$7,072-3.2%
2023$7,303+1.4%
2022$7,200+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$21,500

To:

Sq Ft1,816DeedBook 5170, Page 743

Property Built

Built

Year Built: 1959