Skip to content

53 Rockville DrBellmawr, NJ 08031

Built 1945

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Sep 30, 2008

Property Information

Block81.07
Lot12.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
DescriptionRRF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,192
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
28%
Improvement Value:$124,200
72%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,532+0.2%
2024$6,521-3.2%
2023$6,734+1.4%
2022$6,639+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500

To:

Sq Ft1,192DeedBook 8916, Page 213

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3470, Page 152

Property Built

Built

Year Built: 1945