Skip to content

116 Rockville DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$119,000
Last Sale Date
Nov 22, 1991

Property Information

Block81
Lot10.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,779
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,400
26%
Improvement Value:$156,000
74%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,995+0.2%
2024$7,982-3.2%
2023$8,242+1.4%
2022$8,126+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$119,000

To:

Sq Ft1,779DeedBook 4530, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1955