Skip to content

35 Maloney CtBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Jul 3, 2063

Property Information

Block83
Lot4.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,780
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,900
29%
Improvement Value:$136,800
71%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,288+3.7%
2024$7,026-3.3%
2023$7,263+1.5%
2022$7,157+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft1,780DeedBook 12716, Page 185

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,780DeedBook 12289, Page 1975Recorded2/15/2023

Property Built

Built

Year Built: 1960