Skip to content

40 Maloney CtBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Nov 13, 2020

Property Information

Block83
Lot4.10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage950
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
37%
Improvement Value:$87,000
63%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,257+0.2%
2024$5,249-19.2%
2023$6,496+5.6%
2022$6,154+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft950DeedBook 11576, Page 183Recorded12/17/2020

Property Sale

Sale
$29,900
DeedBook 3283, Page 789

Property Built

Built

Year Built: 1960