Skip to content

61 Summit AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 5, 2007

Property Information

Block85
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage864
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
35%
Improvement Value:$100,800
65%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,892+0.2%
2024$5,883-3.2%
2023$6,075+1.4%
2022$5,989+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955