Skip to content

37 Summit AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$90,000
Last Sale Date
Aug 13, 2019

Property Information

Block85
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,800
41%
Improvement Value:$78,200
59%
Total Assessment$132,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,992+0.2%
2024$4,984-3.2%
2023$5,147+1.4%
2022$5,074+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$90,000

To:

Sq Ft1,040DeedBook 11210, Page 1492

Property Built

Built

Year Built: 1955