Skip to content

18 W Maple AveBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jul 22, 1997

Property Information

Block87
Lot4.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.4

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$128,400
38%
Improvement Value:$206,900
62%
Total Assessment$335,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,681+0.2%
2024$12,661-3.2%
2023$13,073+1.4%
2022$12,889+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000

To:

DeedBook 4897, Page 761

Property Sale

SaleMulti
$145,000
DeedBook 4335, Page 594