Skip to content

67 Apple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1926

Last Sale Date
Oct 15, 2057

Property Information

Block88
Lot48.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,847
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,700
33%
Improvement Value:$130,900
67%
Total Assessment$194,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,360+0.2%
2024$7,348-3.2%
2023$7,587+1.4%
2022$7,480+1.0%
Property History
Sales3Foreclosures1

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,847DeedBook 12358, Page 1698

Property Sale

Sale
$78,750

From:

To:

Sq Ft1,847DeedBook 10654, Page 1330Recorded6/26/2017

Foreclosure Case F-014143-13

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 9460, Page 774

Property Built

Built

Year Built: 1926