Skip to content

48 Apple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 11, 1998

Property Information

Block89
Lot2.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SSCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,380
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,400
28%
Improvement Value:$140,600
72%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+0.2%
2024$7,325-3.2%
2023$7,564+1.4%
2022$7,457+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950