Skip to content

113 Bradley AveBellmawr, NJ 08031

Built 1985

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block92.01
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,826
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,800
28%
Improvement Value:$146,600
72%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,693+0.2%
2024$7,680-3.2%
2023$7,931+1.4%
2022$7,819+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$172,500

To:

Sq Ft1,826DeedBook 8943, Page 1565

Property Built

Built

Year Built: 1985